Aktualności

Dochodzeniowiec laureatem ogólnopolskiego plebiscytu

Asp. szt. Dariusz Jamborski znalazł się wśród pięciu laureatów ogólnopolskiego plebiscytu Policjant, który mi pomógł. Główną ideą plebiscytu jest promocja postaw policjantów, którzy w szczególny sposób działają na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej.

          Od marca br. pod patronatem Komendanta Głównego Policji realizowana była III Ogólnopolska edycja plebiscytu „Policjant, który mi pomógł” ogłoszonego przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Plebiscyt miał na celu promocję postaw i umiejętności policjantów wdrażających systemowe działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie w środowiskach lokalnych, osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym. Zgodnie z założeniami konkursu zgłoszenia policjantów kierowane były zarówno przez osoby indywidualne, jak również organizacje, instytucje i stanowiły niezależną społeczną ocenę pracy policjantów realizujących zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
         Do III edycji ogólnopolskiego plebiscytu „Policjant, który mi pomógł” wpłynęło 100 zgłoszeń na 74 kandydatów z 14 województw. Kapituła konkursu składająca się z pracowników Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia, przedstawiciela Biura Prewencji KGP oraz laureatów poprzednich edycji wyłoniła pięciu tegorocznych zwycięzców. Podstawowym kryterium oceny zgłoszeń była merytoryczna ocena działań policjantów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie wynikająca z lektury uzasadnień do zgłoszeń. Wśród laureatów znalazł się przedstawiciel Lubelskiego Garnizonu Policji – asp. szt. Dariusz Jamborski z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie.
         Asp. szt. Dariusz Jamborski ma 42 lata, jest żonaty i ma 2 dzieci. Służbę w Policji pełni od 17 lat. Od listopada 1992 roku do marca 1996 roku pracował w komórce patrolowej, następnie do listopada 2000 roku był dzielnicowym a obecnie jest asystentem w komórce dochodzeniowo-śledczej.
W jaki sposób stał się laureatem tego plebiscytu?
        Od marca asp.szt. Dariusz Jamborki jako dzielnicowy, miał pod swoją opieką kilkanaście miejscowości należących do gminy Łuków. To był ten czas kiedy przyszło mu zmierzyć się z różnymi problemami mieszkańców, które rozwiązywał w sposób rzetelny i sumienny. Dzisiaj laureat mówi, że ten czas pracy jako dzielnicowy dał mu dużo doświadczenia życiowego, zawodowego a także szerszego spojrzenia na krzywdy ludzi oraz możliwość i skuteczność niesienia im pomocy.
        Za swoją pomoc ofiarom przemocy w rodzinie został zgłoszony przez jedną z takich rodzin, której pomógł, do III edycji plebiscytu „Policjant, który mi pomógł”. Osoba, która zgłosiła asp. szt. Dariusza Jamborskiego do konkursu od wielu lat borykała się z problemem przemocy w rodzinie. Zgłaszająca mówi: cyt. Policja 997 nr 4 (61) – kwiecień 2010 „właściwy człowiek na właściwym miejscu. Był jak plaster na ranę. Wysłuchał, uspokoił, doradził. Przeprowadził przez kolejne piekło – tym razem prowadzące do rozwiązania sprawy, która leżała cieniem na naszym życiu i która nadal była aktualna. Obcy człowiek swoją pogodą ducha potrafił sprawić, że ta najtrudniejsza rozmowa w życiu była balsamem na obolałą duszę. Jeszcze dziś, kiedy o tym piszę, łzy cisną mi się do oczu. Niby robił tylko to, co do niego należało. Dla nas to był nowy świat. Podpowiedział, jak napisać wniosek do sądu, co zrobić aby przyspieszyć sprawę. Mówi dalej kobieta, stanął po stronie prawa. Wskazał drogi, nakreślił portret psychologiczny podobnych przypadków. Wytłumaczył, że nie można odpuścić. Wszczął postępowanie i doprowadził je do końca. Tchnął w nas odwagę, której bez niego by nam nie starczyło. Sprawił, że zaufaliśmy Policji. Do dziś przy przypadkowych spotkaniach pyta, czy wszystko jest w porządku. Z mojej strony ma wdzięczność do końca życia. Historia, która jest w nas, która nie ma przedawnienia, i mimo upływu czasu przy byle okazji wyrywa się wartkim strumieniem wspomnień. Bo dziś wiem, że nie da się zapomnieć bólu, ale nie można też zapomnieć słów podziękowania”.
 
       Nigdy nie oczekiwałem i nie oczekuję pochwał, nagród czy zaszczytów za swoją pracę. Najlepszą nagrodą jest dla mnie satysfakcja, że swoją postawą oraz działaniem mogłem pomóc drugiej osobie widząc u niej radość i zadowolenie. Poczucie dobrze spełnionego obowiązku jest tu dla mnie najważniejsze. Na pewno jest miło, że moją postawę doceniają obywatele dając świadectwo swoimi zgłoszeniami do konkursu. To wyróżnienie jest dla mnie motywacją do podejmowania jeszcze bardziej skuteczniejszych działań w swojej codziennej pracy i jest poczuciem dobrze spełnionego obowiązku a pochwały i wyróżnienia są miłym dodatkiem. Myślę, że każdy policjant zakładając mundur ma świadomość, iż jest powołany do tego, aby stać na straży prawa i nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Tak mówi skromny laureat III edycji plebiscytu „Policjant który mi pomógł” asp. szt. Dariusz Jamborski.
 
AD.
 
Powrót na górę strony