Aktualności

Seniorzy dowiedzieli się jak nie paść ofiarą oszustów

Wychodząc naprzeciw problemom związanym z oszustwami, których ofiarami mogą paść osoby w kwiecie wieku, łukowscy policjanci zorganizowali debatę społeczną. Seniorzy dowiedzieli się jak nie dać się oszukać przez osoby podszywające się pod członków rodziny czy też pracowników instytucji. Nie zabrakło również tematów dotyczących niebezpieczeństw oraz porad jak się przed nimi chronić.

Korzystając z możliwości spotkania z seniorami łukowscy policjanci zorganizowali debatę społeczną poświęconą bezpieczeństwu tej grupy.

Jako pierwszy głos zabrał Komendant Powiatowy Policji w Łukowie podinsp. Leszek Wierzejski, który zwrócił uwagę na celowość organizowania wspólnych spotkań, pozwalających na bezpośredni kontakt ze społecznością lokalną i wypracowanie praktycznych, wymiernych sposobów działań zapobiegawczych.

Uczestnicy spotkania dowiedzieli się  o metodach jakimi posługują się oszuści, którzy chcą uwiarygodnić przekazywane informacje. St. asp. Szymon Sadowski, zajmujący się na co dzień zwalczaniem takiej przestępczości, mówił do seniorów, że zazwyczaj proceder zaczyna się od rozmowy telefonicznej. Funkcjonariusz zaznaczył, że rozmowa ta prowadzona jest w taki sposób, by „ofiara” uwierzyła, iż rozmawia z bliskim ze swojej rodziny. Seniorzy dowiedzieli się też, że oszust skupia się przede wszystkim na wywieraniu presji psychologicznej i szantażu emocjonalnym, dzięki którym potencjalna ofiara szybko przekaże pieniądze. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też, że policjant nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem, a także nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Policjanci mówili też, by w takich sytuacjach nigdy nie przekazywać pieniędzy, nie podpisywać dokumentów, nie zakładać kont w banku, nie zaciągać żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazywać swoich danych osobowych, kodów pin, czy też loginów i haseł do kont bankowych. Podczas spotkania policjanci przytoczyli słuchaczom szereg przykładów oszustw, do których doszło na terenie naszego powiatu i wskazali schemat postępowania w takich sytuacjach.

Następnie Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji asp. Marcin Maciejewski w swoim wystąpieniu omówił funkcjonowanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa", przedstawił uczestnikom debaty jak szybko i w prosty sposób można nanieść na mapie miejsce w którym występują potencjalne zagrożenia. Mówił o możliwościach i udogodnieniach aplikacji „Moja Komenda”. Wszyscy dowiedzieli się jak łatwo i szybko można odnaleźć kontakt do swojego dzielnicowego czy też  jak dotrzeć do najbliższej jednostki Policji.

Uczestniczący w debacie Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego przedstawił informację na temat  bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym. St. asp. Waldemar Komsta poruszył  również bardzo ważną kwestię dotyczącą używania elementów i kamizelek odblaskowych przez pieszych i rowerzystów.

Policjanci odpowiadali na pytania seniorów. Tematyka poruszanych zagadnień była różnorodna. W szczególności dotyczyła bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów jako uczestników ruchu drogowego, problemów związanych ze współczesnymi zagrożeniami „czyhającymi w sieci”.

Na zakończenie spotkania seniorzy podziękowali policjantom, za szereg informacji, które niewątpliwie uświadomiły im zagrożenie i bez wątpienia pokazały im w jaki sposób nie paść ofiarą przestępców i czuć się bezpiecznie.

asp. szt. Marcin Józwik

 

 

Powrót na górę strony