Aktualności

Z promilami i z nadmierną prędkością

Punkty karne, zakaz kierowania pojazdami, wysoka grzywna, a nawet do 3 lat pozbawienia wolności to konsekwencje, z jakimi musi liczyć się 40-latek z Łukowa. Mężczyzna miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie i kierując osobówką przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym.

Nie pierwszy raz policjanci z łukowskiej drogówki sprawdzali prędkość pojazdów poruszających się po ulicy Radzyńskiej. Na tym odcinku drogi biegnącej w obszarze zabudowanym, zgodnie z oznakowaniem dopuszczalna prędkość pojazdów nie może przekraczać 50 km/h. Według zgłoszenia dokonanego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w tym  miejscu ta prędkość jest przekraczana. Kolejny raz zgłoszenie dokonane na tej aplikacji potwierdziło się.

W sobotę przed godziną 10:00 policjanci sprawdzili prędkość jadącego tą drogą samochodu marki Opel Vectra. Okazało się, że kierujący pojazdem 40-latek z Łukowa o 39 km/h przekroczył dozwoloną w tym miejscu prędkość. Kontrolując kierowcę osobówki policjanci poczuli od mężczyzny woń alkoholu. Po sprawdzeniu okazało się, że miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Mężczyzna tłumaczył funkcjonariuszom, że alkohol spożywał poprzedniego dnia i nie sądził, że znajduje się jeszcze pod jego działaniem, a chciał podwieźć koleżankę. 40-latek już stracił prawo jazdy i wkrótce  usłyszy zarzuty. Grozi mu co najmniej 3-letni zakaz kierowania pojazdami, wysoka grzywna, a nawet do 3 lat pozbawienia wolności. To nie wszystkie konsekwencje. Będzie jeszcze musiał zapłacić co najmniej po 5000 złotych świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Policjanci po raz kolejny apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o powstrzymywanie się od spożywania alkoholu i ryzykowania jazdy pod jego wpływem. Nietrzeźwy kierujący stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego - dla nas, naszych bliskich. Pamiętajmy nawet najmniejsza ilość alkoholu obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierującego.

Dlatego też reagujmy na takie przypadki. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom przyczynia się do wyeliminowania z dróg pijanych kierowców.

asp. szt. Marcin Józwik

 

Powrót na górę strony