Aktualności

Uroczystości 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową, znaną jako Konstytucja 3 Maja. Konstytucja 3 Maja stanowiła jeden z milowych kroków w dziejach naszego państwa. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej. Dziś przypada 233 rocznica jej uchwalenia. Z tej okazji w naszym mieście odbyły się okolicznościowe uroczystości, w których uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Łukowie.

Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia uchwalenie przez Sejm Wielki w 1791 r. Ustawy Rządowej, znanej jako Konstytucja 3 Maja. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej.

Konstytucja 3 Maja stanowiła wizję i program reform państwa polskiego. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, zniosła liberum veto i ograniczyła przywileje szlacheckie. Ważnym rozwiązaniem było wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Miała naprawić państwo po rozbiorze z 1772 r. Ustawa Majowa pozostała jako dowód wewnętrznej siły naszego narodu i polityczny testament niepodległości dla kolejnych pokoleń. Rocznica jej ustanowienia stała się świętem narodowym w odrodzonej Rzeczypospolitej.

W Łukowie obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły  się mszą świętą , która została odprawiona w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Po mszy wszyscy spotkali się przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji. Uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowych wystąpień i przemówień oraz występu artystycznego  przygotowanego przez łukowską młodzież.

W uroczystościach uczestniczyła również delegacja i poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Razem z przedstawicielami władz samorządowych, szkół i lokalnych instytucji oraz stowarzyszeń, Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Leszek Misiak, wspólnie z Zastępcą Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie st. kpt. Konradem Turskim złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.  

 

asp. szt. Marcin Józwik

Powrót na górę strony