Aktualności

„Senior na drodze do… bezpieczeństwa!” w Łukowie

Łukowscy policjanci włączyli się do ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej “Senior na drodze do… bezpieczeństwa!” Razem z ekspertem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego mówili seniorom o zagrożeniach na drodze i sposobach ich uniknięcia.

Ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna “Senior na drodze do… bezpieczeństwa!” skierowana jest do wszystkich osób powyżej 60 roku życia, z szczególnym uwzględnieniem rowerzystów, kierowców i pieszych.

Celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości seniorów o potencjalnych zagrożeniach na drodze, a tym samym zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych na drogach. Akcja polega na edukacji dotyczącej przepisów ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się po drogach, a także uświadamianiu, jak zmiany fizjologiczne związane z wiekiem mogą wpływać na bezpieczeństwo na drodze.

Kolejny dzień warsztatów: „Senior na drodze do… bezpieczeństwa!”, do których włączyli się policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego odbył się w Łukowskim Ośrodku Kultury. Podczas spotkania zaprezentowano seniorom krótkie materiały filmowe, które obrazowały prawidłowe i nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego. Skierowano też uwagę seniorów na niedostrzeganie zagrożeń podczas przechodzenia przez przejście, w których pieszy nie upewnia się, czy kierujący pojazdem go widzi i czy zdąży zatrzymać swoje auto. 

Aspirant Justyna Lendzion z łukowskiej drogówki podkreślała, że pokazywanie zagrożeń z jakim spotykamy się na co dzień, jest niezwykle ważne. Starała się ona uwrażliwić seniorów na niebezpieczeństwa i  doradzała im, w jaki sposób ich unikać oraz przeciwdziałać zagrożeniom. 

Na zewnątrz na uczestników czekał symulator jazdy, symulator dachowania oraz serwisant, który zadbał o to, aby wszystkie rowery którymi przyjechali seniorzy wyjechały sprawne i doposażone w brakujące oświetlenie.

Udział łukowskich policjantów w warsztatach był okazją do przypomnienia seniorom o obowiązujących zasadach dotyczących poruszania się po drodze, konieczności właściwego stosowania elementów odblaskowych, a także obowiązkowego wyposażenia rowerów.

 

asp. szt. Marcin Józwik

Powrót na górę strony