Aktualności

Seniorzy dowiedzieli się jak nie paść ofiarą oszustów

Wychodząc naprzeciw problemom związanym z oszustwami, których ofiarami mogą paść osoby w kwiecie wieku, łukowscy policjanci spotkali się z grupą emerytowanych nauczycieli. Seniorzy dowiedzieli się jak nie dać się oszukać przez osoby podszywające się pod członków rodziny czy też pracowników instytucji. Nie zabrakło również tematów dotyczących niebezpieczeństw występujących w Internecie oraz porad jak się przed nimi chronić.

Korzystając z zaproszenia emerytowanych nauczycieli gminy Łuków, policjanci z naszej jednostki spotkali się wczoraj z grupą seniorów zainteresowanych bezpieczeństwem związanym z problematyką oszustw. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się  o metodach jakimi posługują się oszuści, którzy chcą uwiarygodnić przekazywane informacje. St. asp. Szymon Sadowski, zajmujący się na co dzień zwalczaniem takiej przestępczości, mówił do seniorów, że zazwyczaj proceder zaczyna się od rozmowy telefonicznej. Funkcjonariusz zaznaczył, że rozmowa ta prowadzona jest w taki sposób, by „ofiara” uwierzyła, iż rozmawia z bliskim ze swojej rodziny. Seniorzy dowiedzieli się też, że oszust skupia się przede wszystkim na wywieraniu presji psychologicznej i szantażu emocjonalnym, dzięki którym potencjalna ofiara szybko przekaże pieniądze. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też, że policjant nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem, a także nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Policjanci mówili też, by w takich sytuacjach nigdy nie przekazywać pieniędzy, nie podpisywać dokumentów, nie zakładać kont w banku, nie zaciągać żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazywać swoich danych osobowych, kodów pin, czy też loginów i haseł do kont bankowych. Podczas spotkania policjanci przytoczyli słuchaczom szereg przykładów oszustw, do których doszło na terenie naszego powiatu i wskazali schemat postępowania w takich sytuacjach.

Organizatorzy spotkania podziękowali policjantom za szereg informacji, które niewątpliwie uświadomiły im zagrożenie i bez wątpienia pokazały seniorom w jaki sposób nie paść ofiarą oszustów.

asp. szt. Marcin Józwik

 

 

Powrót na górę strony