Aktualności

5 tysięcy zł. mandatu i 15 punktów karnych dla drogowego recydywisty!

5 tysięcy złotych i 15 punktów – to dorobek 20-latka z gminy Stoczek Łukowski, który jadąc swoim Oplem o 95 km/h przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Okazało się, że jest to jego kolejne przekroczenie prędkości, dlatego policjanci zakwalifikowali czyn jako wykroczenie popełnione w „recydywie”. Już stracił prawo jazdy.

W poniedziałkowe popołudnie policjanci z łukowskiej drogówki sprawdzali prędkość pojazdów poruszających się drogą w Zgórznicy. Na tym odcinku drogi biegnącej w obszarze zabudowanym, zgodnie z obowiązującymi przepisami dopuszczalna prędkość pojazdów nie może przekraczać 50 kilometrów na godzinę. Według zgłoszenia dokonanego na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w tym  miejscu ta prędkość jest przekraczana. Kolejny raz zgłoszenie dokonane na tej aplikacji potwierdziło się.

W ciągu kilkunastu minut czterech kierujących pojazdami jechało tam z nadmierną prędkością. Niechlubnym „rekordzistą” okazał się 20-latek z gminy Stoczek Łukowski. Jadąc swoim Oplem o 95 km/h przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. 

W trakcie sprawdzeń dokonywanych przez policjantów okazało się, że mężczyzna, po wejściu w życie nowego taryfikatora, był już karany za przekroczenie prędkości. Z tego powodu zgodnie z obowiązującymi przepisami, nałożyli na niego mandat w ramach recydywy. Oznacza to, że grzywna za przekroczenie prędkości wyniosła dwa razy więcej niż ta, która przypisana jest do tego wykroczenia – w tym przypadku było to 5000 złotych. Dodatkowo młodzieniec już stracił prawo jazdy, a jego konto „wzbogaciło” się o 15 punktów karnych.

Przypominany, że od 17 września 2022 roku kierujący, którzy nagminnie popełniają najpoważniejsze wykroczenia skutkujące poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego, muszą liczyć się ze znacznie wyższą grzywną. Wprowadzona „recydywa” dotyczy między innymi poważnego przekroczenia prędkości, nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, czy też złamania zakazu wyprzedzania. Popełnienie tych wykroczeń dwukrotnie w przeciągu dwóch lat będzie skutkowało podwójną kwotą mandatu.

asp. szt. Marcin Józwik

Powrót na górę strony