Aktualności

Sonometr na wyposażeniu łukowskiej drogówki

Data publikacji 09.08.2023

Łukowscy policjanci otrzymali urządzenie badające poziom hałasu emitowanego przez pojazdy. Dzięki niemu mundurowi precyzyjnie sprawdzą poziom głośności dźwięku kontrolowanego pojazdu, sprawdzą czy mieści się on w dopuszczalnych normach.

policjanci i przedstawiciele Zakładów Mięsnych w Łukowie w sali konferencyjnej komendy

W obecności I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Łukowie nadkom. Leszka Dołęgi, Pan Dariusz Siwek – Vice Prezes Zarządu Zakładów Mięsnych ŁUKÓW S.A. i Pan Artur Osiak – Dyrektor Handlowy Zakładów Mięsnych ŁUKÓW S.A. przekazali Przewodniczącemu Zarządu Terenowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Łukowie sonometr. Jak powiedzieli nasi goście jest to kolejny i nie ostatni przekazany specjalistyczny sprzęt, który umożliwi nie tylko działania związane z ochroną środowiska, ale pozwoli też na zwiększenie komfortu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

metalowa walizka z sonometrem i osprzętem

Sonometr to urządzenie badające poziom hałasu emitowanego przez pojazdy. Już wczoraj mundurowi kontrolując pojazdy wykorzystywali przekazany im specjalistyczny sprzęt. Dzięki niemu policjanci z łukowskiej drogówki będą mogli sprawdzić poziom głośności dźwięku kontrolowanego pojazdu, sprawdzą czy mieści się on w dopuszczalnych normach. Sonometr pozwoli ustalić, czy układ wydechowy nie jest zbyt głośny. Badanie sonometrem jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy, że samochód poddawany kontroli znajdzie się na utwardzonej nawierzchni i policjant zbliża wtedy mikrofon urządzenia w pobliże rury wydechowej.

policjanci z sonometrem przy samochodzie Volkswagen

Zgodnie z przepisami hałas emitowany przez silnik nie może przekroczyć 93 dB dla samochodów z silnikiem benzynowym oraz 96 dB dla aut z silnikiem Diesla. Motocykle nie mogą generować więcej niż 94 dB (pojemność poniżej 125 cm3) oraz 96 dB (powyżej 125 cm3).

dłoń policjanta z sonometrem

W przypadku przekroczenia ustalonych norm, policjanci zatrzymają dowód rejestracyjny pojazdu, a kierujący zostanie ukarany mandatem.

policjanci z son0ometrem przy samochodzie Audi

Przypominamy, że przepis Ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi, iż zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem.

asp. szt. Marcin Józwik

Powrót na górę strony