Aktualności

Wjechała rowerem na przejście dla pieszych, tam potrącił ja kierujący osobówką

Na szczęście niegroźnych urazów doznała 15-letnia rowerzystka, która została potrącona przez samochód. Z ustaleń policjantów wynika, że jadąc jednośladem drogą dla rowerów wjechała na przejście dla pieszych. Tam potrącił ją kierujący osobówką. Przypominamy, że rowerzyście zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Wczoraj przed godziną 12.00 dyżurny łukowskiej komendy został powiadomiony o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w Karwaczu. Ze zgłoszenia wynikało, że kierująca rowerem zderzyła się z samochodem. Mundurowi którzy przyjechali we wskazane miejsce ustalili, że kierujący samochodem marki Volkswagen 76-latek z gminy Trzebieszów potrącił 15-letnią rowerzystką. Pokrzywdzona  dziewczyna doznała, jak się później na szczęście okazało niegroźnych urazów.

Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci z łukowskiej drogówki wstępnie ustalili, że 15-letnia rowerzystka jechała jednośladem po drodze dla rowerów i najprawdopodobniej chcąc „przedostać” się na drugą stronę wjechała na przejście dla pieszych. Tam potrącił ją jadący Volkswagenem 76-latek. 15-letnia rowerzystka z miejsca wypadku została przewieziona karetką do szpitala. Na szczęście tym razem skończyło się na niegroźnych obrażeniach.

Policjanci apelują do rowerzystów, że taki manewr jaki wykonywała 15-latk dozwolony jest tylko w miejscu gdzie jest wyznaczony przejazd dla rowerzystów, że przejście dla pieszych nie jest miejscem do przejeżdżania dla rowerzystów.

Przypominamy, że przejazd dla rowerzystów to powierzchnia jezdni lub torowiska przeznaczona do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Stosowany jest w miejscach, gdzie droga rowerowa lub pas rowerowy przecina poprzeczną jezdnię. Przypominamy też, że kierującemu pojazdem, a więc i rowerzyście, zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych. Wielokrotnie informowaliśmy, że rowerzyści zaliczani są do grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

asp. szt. Marcin Józwik

Powrót na górę strony