Aktualności

Jechał "wężykiem", wpadł dzięki zgłoszeniu od świadka

Sądowy zakaz kierowania pojazdami i ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie miał 54-latek, który jechał Volkswagenem. Jadącego „wężykiem” mężczyznę zauważył inny kierowca i powiadomił policjantów. Wkrótce 54-latek usłyszy zarzuty. Grozi mu wysoka grzywna, nawet do 5 lat „odsiadki” i najprawdopodobniej już nie odzyska swego prawa jazdy.

Wczoraj przed godziną 15:00 z dyżurnym łukowskiej komendy skontaktował się telefonicznie 32-latek z gminy Serokomla. Poinformował on o zatrzymanym w Świderkach samochodzie marki Volkswagen Passat. Z przekazanej informacji wynikało, że kierujący tym autem wcześniej niebezpiecznie zjeżdżał na przeciwny pas jezdni i miał problemy z utrzymaniem się na drodze.

We wskazane miejsce pojechali policjanci z łukowskiej drogówki, którzy między innymi sprawdzili stan trzeźwości kierującego Volkswagenem 54-latka z powiatu radzyńskiego. Okazało się, że mężczyzna miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie.

Mundurowi ustalili też, że w przeszłości mężczyzna był już karany za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości i obowiązuje go sądowy, zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Najprawdopodobniej 54-latek może już nie odzyskać swego prawo jazdy.  Jeśli kierujący wcześniej był skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, to za ponowne kierowanie pojazdem w takim stanie grozi mu nawet do 5 lat pozbawienia wolności i dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. 54-latek będzie jeszcze musiał zapłacić co najmniej 5000 złotych świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach, ale jak widać nadal nie wszyscy kierujący traktują sprawę poważnie. W ubiegłym miesiącu na drogach powiatu łukowskiego policjanci zatrzymali aż czternastu kierujących samochodami, którzy za nim wsiedli „za kółko” pili alkohol. Żadne okoliczności nie tłumaczą takiego postępowania. Policjanci codziennie sprawdzają stan trzeźwości użytkowników dróg, w ubiegłym tygodniu sprawdzono prawie tysiąc kierujących pojazdami.

Pamiętajmy, że nietrzeźwy kierujący stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego reagujmy na takie przypadki. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom przyczynia się do wyeliminowania z dróg pijanych kierowców.

aspirant sztabowy Marcin Józwik

 

Powrót na górę strony