Aktualności

Wypadek drogowy z udziałem 10-latka na hulajnodze

Na szczęście niegroźnych urazów doznał 10 latek, który został potrącony wczoraj przez samochód. Ze wstępnych ustaleń wynika, że jadący hulajnogą po jezdni chłopiec chciał skręcić w lewo do posesji i został potrącony przez jadącą z przeciwka osobówkę. Chłopiec prosił kierującą auta żeby nie mówić o wypadku rodzicom i sam wrócił do domu. Teraz ustalamy szczegółowe okoliczności tego zdarzenia.

Do wypadku doszło wczoraj przed godziną 19.00 w Hordzieżce. Ze zgłoszenia wynikało, że jadący hulajnogą 10-latek został potrącony przez samochód osobowy. Chłopiec z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Na szczęście urazy jakich doznał nie zagrażają jego życiu.

Pracujący na miejscu zdarzenia drogowego policjanci ustalili, że chłopiec został potrącony przez samochód marki Audi którym kierowała 47-latka z gminy Krzywda. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 10-latek jadąc hulajnogą po jezdni skręcał w lewo do posesji i wówczas został uderzony przez jadącą z przeciwka osobówkę. Kierująca nią kobieta mówiła policjantom, że pokrzywdzony chłopiec twierdził, że nic mu się nie stało, prosił by nie mówić o wypadku rodzicom. Chłopiec miał zabrać swoją hulajnogę i sam wrócił do domu. Jednak powiedział o zdarzeniu mamie, która powiadomiła o tym służby ratunkowe.

Teraz prowadzący postępowanie ustalą szczegóły i okoliczności tego zdarzenia, przesłuchają między innymi mamę chłopca i świadków wypadku.

Przypominamy, że poruszanie się urządzeniem wspomagającym ruch napędzanym siłą mięśni – jakim jest między innymi hulajnoga - nie wymaga posiadania żadnych uprawnień i jest dopuszczalne bez ograniczeń wiekowych.

Niemniej jednak użytkownik takiego urządzenia musi pamiętać o tym, że:

 • osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów
 • na drodze dla rowerów obowiązuje ją ruch prawostronny. Jeśli osoba korzystająca z urządzenia wspomagającego ruch będzie korzystać z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązana poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu
 • przekraczając jezdnię osoba ta będzie obowiązana zachować szczególną ostrożność oraz korzystać odpowiednio z przejazdu dla rowerzystów albo przejścia dla pieszych.

Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana:

 • poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad tym urządzeniem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa;
 • przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu;
 • przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
 • przed wyprzedzaniem upewnić się, czy ma dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
 • zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch zabrania się:

 • poruszania się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
 • przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku;
 • ciągnięcia pojazdu lub ładunku;
 • czepiania się pojazdów;
 • poruszania się tyłem.

asp. szt. Marcin Józwik

 

Powrót na górę strony