Aktualności

Uroczystości 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Data publikacji 03.05.2023

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesną ustawą zasadniczą. Dziś przypada 232 rocznica jej uchwalenia. Z tej okazji w naszym mieście odbyły się okolicznościowe uroczystości, w których uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Łukowie.

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni. Była ustawą zasadniczą I Rzeczypospolitej. Regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Miała naprawić państwo po rozbiorze z 1772 r. Ustawa Majowa pozostała jako dowód wewnętrznej siły naszego narodu i polityczny testament niepodległości dla kolejnych pokoleń. Rocznica jej ustanowienia stała się świętem narodowym w odrodzonej Rzeczypospolitej.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły  się w Łukowie mszą świętą , która została odprawiona w Kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Po mszy wszyscy spotkali się przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji. Uczestnicy uroczystości wysłuchali okolicznościowych wystąpień i przemówień oraz występu artystycznego  przygotowanego przez łukowską orkiestrę dętą.

W uroczystościach uczestniczyła również delegacja i poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Razem z przedstawicielami władz samorządowych, szkół i lokalnych instytucji oraz stowarzyszeń, Komendant Powiatowy Policji podinsp. Leszek Misiak, wspólnie ze st. kpt. Pawłem Szyszkowskim i  mł. kpt. Dariuszem Lipińskim z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 Maja.  

 

asp. szt. Marcin Józwik

  • poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Łukowie, w tle pozostałe poczty sztandarowe
  • policjant i strażacy składający wiązankę
  • salutujący policjant i strażacy, w tle ludzie
Powrót na górę strony