Nie dali się oszukać - Aktualności - KPP Łuków

Aktualności

Nie dali się oszukać

Data publikacji 12.02.2021

W Łukowie, kolejny już raz oszuści chcieli wyłudzić od starszych osób ich oszczędności. Rozmawiając seniorami przez telefon informowali o rzekomym wypadku drogowym najbliższych i konieczności pokrycia strat finansowych. Dzięki przytomności umysłu i świadomości trojga łukowian, oszustom nie udało się zrealizować swych planów.

Wczoraj troje mieszkańców Łukowa poinformowało dyżurnego miejscowej komendy o tym, że kontaktowały się z nimi telefonicznie nieznane osoby, które informowały ich o wypadkach drogowych. W zdarzeniach tych  miały w uczestniczyć ich najbliższe osoby.

Jedną z ofiar oszustów mogła paść 74-latka z Łukowa. Jednak pytając się o dokładne okoliczności i szczegóły wypadku kobieta, już po chwili domyśliła się, że rozmawia z nią oszust. Ten najprawdopodobniej zorientował się, że nie uda mu się oszukać kobiety zadającej zbyt szczegółowe pytania. Natychmiast przerwał rozmowę telefoniczną i już więcej nie zadzwonił.

Podobną informację o wypadku drogowym otrzymał 81-letnia łukowianka. Rozmawiającą z nią zapłakana „córka” mówiła o potrąceniu pieszego i zatrzymaniu przez policjantów. Również w tym przypadku seniorka dopytywała się o szczegóły zdarzenia. Także w tym przypadku oszustka najprawdopodobniej zorientowała się, że nie uda jej się oszukać kobiety zadającej zbyt dużo pytań. Fałszywa córka bardzo szybko zakończyła rozmowę z 81-latką i już więcej do niej nie zadzwoniła.

Kolejną ofiarą oszustów mógł paść 77-letni łukowianin. Również on otrzymał  telefoniczną informację o wypadku drogowym córki i konieczności przekazania 10 tysięcy złotych. Mężczyzna już miał szykować gotówkę, którą miał zanieść na pocztę, ale na szczęście skontaktował się wcześniej z córką. Od niej dowiedział się, że nikt z jego najbliższych nie miał wypadku drogowego, młoda kobieta zabroniła mu przekazywać gotówkę oszustom. I w tym przypadku oszust zorientował się, że nie uda mu się wyłudzić oszczędności od seniora, zakończył rozmowę telefoniczna i już więcej nie zadzwonił.

Na szczęście osoby z którymi kontaktowali się wczoraj telefonicznie oszuści, nie uwierzyli w informację o wypadkach drogowych najbliższych i nie dali się oszukać przestępcom. Nikt nie stracił swoich oszczędności. Wszyscy o podejrzanych rozmowach telefonicznych powiadomili łukowskich policjantów.

Pamiętajmy, że w przypadku takich oszustw mechanizm działania przestępców jest prosty i w każdym przypadku odbywa się według podobnego scenariusza. Telefonując - zazwyczaj do osoby starszej i samotnie mieszkającej - sprawca podaje się za członka jej rodziny. Podczas rozmowy w rozmaity sposób zdobywa zaufanie starszych ludzi i wykorzystując ich łatwowierność i dobre serce, nakłania do przekazania gotówki na pilne wydatki.

Apelujemy o szczególną ostrożność, rozsądek i ograniczone zaufanie do osób, które podając się za naszych bliskich proszą o szybką pożyczkę. Powyższe zdarzenia niech będą dobrym przykładem, jak należy się zachować w podobnych sytuacjach. Tak naprawdę, nie trzeba zbyt wiele, wystarczy jedynie skontaktować się z członkiem naszej rodziny i zapytać, czy ktoś do nas dzwonił prosząc o pieniądze. Jeśli mamy w rodzinie starsze osoby, uczulmy je na takiego rodzaju telefony i poinstruujmy, jak mają postępować w przypadku podejrzeń. Pamiętajmy, że o każdym takim przypadku należy powiadamiać Policję.

asp. szt. Marcin Józwik